8 Saat Diyeti

Yediklerinizi Değil Yediğiniz Süreyi Kısıtlayıp 3 Haftada 15 Kilo Verdiren Diyet:

8 saat yemek yiyip 16 saat boyunca midenizi dinlendirme üzerine kurulu olan 8 saat diyeti aslında aralıklı oruç diyetinin (intermittent fasting) bir türü. Son zamanların en popüler diyetlerinden biri olan aralıklı oruç ise gün içinde belli saatlerde yemek yeme ve kalan saatleri hiçbir şey yemeden geçirmeye dayalı bir beslenme çeşidi. Aralıklı oruç diyeti hakkında daha fazla bilgi için sizi şu içeriğimize alabiliriz: Muhtemelen Bu Diyeti Hiç Yapmadınız: Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti) Nedir?

Yemeye ayırdığınız vakti 24’e bölmek yerine 8 saatle sınırlandıran 8 saat diyeti, temelde yediklerinizi değil yediğiniz zamanı kısıtlıyor. 8 saat boyunca istediğinizi yedikten sonra 16 saat oruç tuttuğunuz bu süre ise vücudunuzun dinlenmesini, kendini onarmasını ve kalorileri yakmasını sağlıyor. Böylelikle hızlı bir şekilde zayıflayabiliyorsunuz. Hatta 8 saat diyetiyle 3 haftada 15 kilo verilebileceği iddia ediliyor. Mesela ünlü oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan 8 saat diyeti modelini 8-18 diyeti olarak uygulayarak 15 kilo verdiğini açıklamıştı geçtiğimiz zamanlarda.

Öyleyse gelin “8 saat diyeti nedir, nasıl yapılır, nasıl zayıflatır?” sorularını cevaplayıp 8 saat diyetine dair örnek bir beslenme listesini hemen sizinle paylaşalım.

8 saat diyeti nedir? 8 saat diyeti zayıflatır mı?

stylecraze

stylecraze

Tek bir yiyeceği tüketme ya da hayatınızdan temel besinleri çıkarma üzerine kurulu şok diyetlerden sıkıldıysanız zayıflama garantili 8 saat diyetiyle yediklerinizi kısmadan kilo verebilirsiniz. Dediğimiz gibi yediklerinizi değil yemek yemeye ayırdığınız zamanı kısıtlamaya dayalı olan 8 saat diyetinde aslında vücudunuzu eğitiyor ve uyurken bile yağ yakmaya devam ediyorsunuz.

Peki 8 saat diyeti nasıl çalışıyor, kişiyi nasıl zayıflatıyor?

8 saat diyeti vücudunuzu yeniden başlatma şansı veriyor. Yemek yemeye sınırlı süre ayırmak vücudunuza kalori yakabilmek için de yeterli zaman vermenize olanak tanıyor. Kahvaltınızla son yediğiniz yemek arasındaki zamanı uzatmak üzerine kurulu olan 8 saat diyeti depolanan yağların yakılması için vücudunuza zaman tanımak anlamına geliyor böylelikle.

Buna ek olarak 8 saat yiyip 16 saat aç kaldığımızda hücrelerimizdeki enerji kaynağı olan mitokondriyanın fonksiyonu uyarılıyor. Böylelikle yenilenme hormonları en üst düzeye çıkıyor ve düşük kalorili diyetlerin neden olduğu hücre içi hasar ortadan kalkıyor.

Tam tersini düşünelim. Sık yemek yediğimizde vücuda devamlı olarak glikojen depolanıyor ve glikojen rezervi hiç tükenmediği için vücut enerji için yağ yakmayı unutuyor, sadece glikojen yakmak için uğraşıyor. 8 saat diyeti ise enerji için yağ yakmayı sağlıyor ve böylelikle kişi kısa sürede kilo verebiliyor.

Oldukça mantıklı.

8 saat diyeti nasıl yapılır? 8 saat diyeti örnek diyet listesi

belmarrahealth

belmarrahealth

8 saat diyeti için diğer şok diyetlerde olduğu gibi tek bir diyet listesi yok. Zaten bu diyette istediğinizi, istediğiniz miktarda yiyip içebilirsiniz. Tabii 8 saatlik süre içinde. 16 saat boyunca ise ağzınıza tek bir lokma bile koymamanız ve vücudunuza yağ yakmak için ihtiyacı olan zamanı tanımanız gerekiyor.

Peki bu saat aralıkları nasıl olacak? Bu da size kalmış. Dilerseniz saat 09.00 – 17.00 arasında veya 10.00 – 18.00 arasında yapabilirsiniz. Meyveler ve sebzeler, yüksek lifli tahıllar, sağlıklı yağlar ve yağsız proteinleri mutlaka beslenmenize dahil etmeye, gün içinde bol bol su içmeye de özen gösterin.

Bu arada bu diyetin sonuçlarını görebilmek için 3 hafta boyunca düzenli yapmanız gerektiğini de hatırlatalım.

8 saat diyeti için kesin bir diyet listesi yok dedik, ancak David Zinczenko ve Peter Moore’un kitabı “8 Saat Diyeti”ne göre şu örnek diyet listesini uygulayabilirsiniz ama tabii zorunlu değilsiniz.

Uyanınca:

 • Yeşil çay ya da kahve (şekersiz) veya detoks içeceği

Kahvaltı (sabah 10)

Birini seçerek:

 • Buğday gevreği ve yağsız süt
 • Muzlu smoothie
 • Haşlanmış yumurta ve tost

Ara öğün (11:30)

Birini seçerek:

 • Salatalık ve karpuz salatası
 • 4 adet badem

Öğle yemeği (12:30 – 13:00 )

Birini seçerek:

 • Fırında balık ve sebzeler, az yağlı yoğurt
 • Ton balığı, taze meyve suyu

Ara öğün (14:30)

Birini seçerek:

 • 1 orta boy bitter çikolata
 • 1 adet portakal ya da elma

Akşamüstü atıştırması (16:00)

Birini seçerek:

 • Küçük bir kase haşlanmış patates
 • Küçük bir kase patlamış mısır

Akşam yemeği (18: 00)

Birini seçerek:

 • Izgara sebze, puding
 • Mercimek çorbası, meyveli muhallebi
 • Sebzeli lazanya, salatalık suyu
Scroll to Top